
Kjøper regnbueflagg til barnehagene
Trondheim kjøper regnbueflagg til en halv million, og 117 barnehager får balkongflagg.
Det melder Adresseavisen (krever innlogging).
Vedtaket ble gjort i bystyret denne uken, og innebærer at alle skoler, helse- og velferdssenter og kulturhus som har flaggstang får stangflagg, mens 117 barnehager får balkongflagg.
– Symbolpolitikk brukes gjerne som et stygt ord, men symboler kan være viktige. Regnbuen er det vakreste i verden. Den symboliserer mangfold - at alle er forskjellige, men like mye verdt, sier Line Fjørstad (MDG) ifølge avisen.
Trondheim Pride ble i 2020 vedtatt som offisiell flaggdag i Trondheim. Tanken er at det ved anledninger som denne skal flagges med regnbueflagg rundt om i byen.
– De senere årene har flere og flere byer begynt å flagge i forbindelse med pride-markeringer. I Trondheim har det vært flagget utenfor rådhuset, men ellers har det ikke vært organisert flagging på skoler, barnehager eller helseinstitusjoner i kommunal regi, sier Eivind Rindal, leder i Trondheim Pride ti lavisen.
Han mener det er viktig at Trondheim kommune går foran.
–Skeive er i alle bydeler, det bor skeive på helseinstitusjoner, det går skeive barn i skoler og barnehager. Trondheim har ansvar for å vise at det er greit å være skeiv, enten du er 4 eller 94 år gammel. Det er superbra og en gledens dag at det nå kommer tydelige signaler fra kommunen.